Bez chemie

Léčba varroázy bez chemie je možná. Med je přírodní produkt a cílem včelaře by tedy mělo být i přírodně včely léčit. Existuje mnoho způsobů jak potlačit Varroázu bez použití chemie, které mohou být efektivní. Nicméně tyto způsoby jsou velmi náročné na čas a přítomnost včelaře být na daném místě ve správný čas. To znamená, že tyto způsoby mohou být velmi neefektivní a pro včelí populaci nebezpečné. Navíc dle zákona o léčbě je včela hospodářské zvíře a smí se léčit pouze registrovanými přípravky.

 Jak tedy léčit bez syntetické chemie a používat registrované přípravky?

Vhodné je použít léčiva Thymovar a Oxuvar:

Thymovar – registrovaný léčivý přípravek na bázi thymolu, tedy organická chemikálie, která se vyskytuje v přírodě. Nejedná se tedy o syntetickou chemikálii. Aplikuje se po poslední snůšce, tedy v letních měsících. Účinnost se pohybuje kolem 90 %.

Mimo účinnou látku má velkou výhodu v dlouhé době aplikace, která je ve dvou dávkách. Dojde tedy k usmrcení i mladých roztočů.

Oxuvar – registrovaný léčivý přípravek na bázi kyseliny šťavelové, tedy organická chemikálie, která se vyskytuje v přírodě. Nejedná se tedy o syntetickou chemikálii. Aplikuje se na podzim. Účinnost se pohybuje kolem 95 %.

oxuvar-graf

Kombinací těch léčiv získáte tedy účinný nástroj pro boj proti Varroáze, a to bez použití chemie.